بیمه ترنم ویژۀ  شرکت­‌ها، موسسات و سازمان‌­ها


 از بدو تاریخ حیات انسان‌ها، تمامی فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها بر مدار تامین رفاه و آتیه می‌چرخیده و اکنون در مختصات اقتصادی کنونی بیش از هر زمان دیگری توجه به آتیه اهمیت پیدا کرده است و بدیهی است که موسسات، سازمان و شرکت‌های مختلف برای تشویق کارکنان خود و ایجاد انگیزه کاری برای آن‌ها از اهرم آتیه‌اندوزی به نفع آن‌ها استفاده کنند.

بیمۀ باران به عنوان شرکت تخصصی در بیمه­‌های زندگی، با درک درست از نیاز مشتریان بیمۀ ترنم باران را طراحی و به مشتریان خود عرضه­ می­‌کند. این بیمه با ویژگی‌های منحصر بفردی که دارد، می‌تواند شرایط مطلوبی را برای سرمایۀ انسانی و سازما­ن‌ها، موسسات و شرکت­‌ها فراهم کند.

– تامین امنیت مالی آیندۀ کارکنان

– برقراری امنیت شغلی کارکنان

– افزایش بهره­‌وری و کارآیی کارکنان

– کاهش هزینه‌­های پرسنلی

تنها بخشی از مزایای مستقیم و غیر مستقیم این بیمه است که نصیب سازما­ن‌ها و کارکنان می­‌شود.

  بیمه ترنم باران چیست؟

ترنم نوعی «بیمه زندگی به شرط حیات» است که از خصوصیات پس‌اندازی ویژه­ای برخوردار است. در طول سال، می­توان به هر میزان و در هر زمان مبالغ پس­‌انداز را در قالب حق‌بیمه پرداخت کرد. بیمۀ باران این مبالغ را طبق آیین‌نامه «بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران» سرمایه‌گذاری می‌کند و در طول زمان بر مقدار آن می‌افزاید. اصل مبالغ پرداختی به همراه میزان مشخصی از سود در این نوع بیمه‌نامه همواره تضمین شده است؛ همچنین سود مشارکت که معمولاً به مراتب بیش از سود تضمین شده است، نیز به بیمه‌­نامه تعلق می‌گیرد. ویژگی ممتاز این بیمه، این است که هر سه ماه یک بار میزان سود مشارکت اعلام و هر شش ماه به ذخیره ریاضی بیمه‌­نامه افزوده می‌­شود. این بیمه‌نامه معاف از مالیات است و دریافت تسهیلات به پشتوانه سرمایه بیمه‌ای، شفافیت و آگاهی از وضعیت سرمایه‌گذاری و میزان بازدهی بیمه‌‌نامه، معافیت از انحصار وراثت و… از جمله مزیت‌های دیگر بیمه ترنم باران است.

 

شرکت‌ها، موسسات و سازمان چگونه می‌توانند از بیمه ترنم باران به عنوان یک محصول تسهیلاتی و رفاهی استفاده کنند؟

با توجه به اهمیت نقش نیروی انسانی در رشد و توسعه سازمان­‌ها، امروزه مدیران موفق همواره به دنبال روش‌های کارآمدی هستند که بتواند انگیزه و اشتیاق کارکنان را تقویت کند؛ مسیر دو طرفه‌ای که هم به نفع کارکنان است و هم به نفع سازمان و اهداف آن. پیشنهاد باران به مدیران هوشمند که ضمن اندیشیدن به رفاه کارکنان خود، به فکر منفعت سازمان نیز هستند، بررسی بیمه ترنم باران به عنوان یک محصول دو منظوره است.

الف- پاداش سنوات کارکنان

بیمه ترنم باران با ویژگی‌های منحصر به‌ فردی که دارد می‌تواند انتخاب ویژه‌ای برای پرداخت پاداش سنوات به کارکنان باشد:

بیمه ترنم پس‌­انداز کارکنان

برقراری پس­‌انداز به ازای هر کارمند: بسیاری از سازمان‌ها و موسسات برای کارکنان خود مبالغی را در قالب صندوق پس­‌انداز، سپرده بانکی و… پس‌انداز می­‌کنند.

 با توجه به ویژگی‌های متمایز بیمه ترنم، می­توان مبالغ را در قالب بیمه ترنم، پس‌­انداز و از مزایای بیمه‌­ای و سرمایه­‌گذاری آن استفاده کرد.در این روش به موجب یک قرارداد گروهی، به ازای هر کارمند بیمه­‌نامۀ ترنم باران صادر می­‌شود و پراخت حق­‌بیمه به صورت ماهیانه، سالیانه و… توسط سازمان، خود کارمند و یا ترکیبی از کارمند و سازمان صورت می­‌گیرد.

بیمه ترنم سنوات

پرداخت پاداش سنوات به ازای هر کارمند به عنوان حق‌­بیمۀ بیمۀ ترنم: امنیت شغلی به معنای این است که کارکنان بدانند برای یک آینده قابل پیش‌بینی و قابل دسترس در حال کار و فعالیت هستند؛ مفهوم ساده‌ای که همواره یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های کارکنان است. واقعیت این است که احساس نگرانی و اضطراب، سلامت افراد را با چالش روبه‌رو می‌کند و احساس در حاشیه بودن در محیط کار عزت نفس آن‌ها را تضعیف می‌کند. به همین علت است که مدیران اندیشمند بر این اصل پافشاری می‌کنند که افزایش امنیت شغلی تاثیر مستقیم و موثری بر افزایش بهره‌وری کارکنان و پرورش استعدادهای آن‌ها دارد. به موجب این روش، در پایان هر سال مبلغ پاداش سنوات کارکنان به موجب حق‌­بیمه به حساب بیمه­‌نامه ترنم پرداخت می‌­شود و در پایان دوره خدمت جمع مبالغ به علاوۀ سود مشارکت حاصل از سرمایه‌­گذاری به صورت یکجا به کارمند پرداخت می­‌شود.

به عنوان مثال برخی از سازمان‌­ها برای تامین امنیت شغلی بیشتر کارکنان خود و به شرط هم‌کاری بلند مدت (بیش از پنج سال)، پاداش سنوات را به ماخذ هر سال 45 روز یا بیشتر،  در قالب حق­‌بیمۀ ترنم به کارکنان پرداخت می­‌کنند. به این ترتیب، در صورت تداوم همکاری کارمند تا پایان مدت بیمه، پاداش سنوات را به کارمند پرداخت می­‌کنند و در صورت همکاری کمتر از پنج سال، پاداش سنوات را مطابق موازین قانون کار پرداخت می‌­کنند.  این قابلیت ضمن تامین امنیت شغلی بیش‌تر برای کارمند، برای سازمان نیز مزیت ضمانت همکاری بلندمدت کارمند و کاهش هزینه­‌های تامین و نگه‌داشت سرمایه­‌انسانی را در پی خواهد داشت.

  •      هدیه به کارکنانشرکت‌­­ها و سازمان­‌ها می­‌توانند در مناسبت­‌های مختلف(ازدواج خود و یا فرزند کارمند، روز کارمند، روز مادر، روز پدر، روز تولد و…)، بیمه ترنم باران را به کارکنان خود هدیه دهند. به این ترتیب ضمن تبدیل هدیه از هدایای یکبار مصرف و زودگذر به هدایای ماندگار، کارکنان را از مزایای بلند مدت بیمه ترنم برخوردار می‌کنند.

 برخی مزایای این طرح که مورد توجه کارمندان و سازمان­‌ها قرار گرفته است:

  1.  مزایای بیمه ترنم برای سازمان­‌ها:

–  تامین امنیت خاطر و آرامش کارکنان به واسطه برقراری امنیت شغلی

–   امکان پرداخت پاداش سنوات به صورت اقساط به ازای هر کارمند به جای پرداخت یکجا

–   امکان حفظ و وفادار سازی کارکنان برای در دوره­‌های بلند مدت

–   امکان برداشت از سرمایه بیمه توسط کارمند با تایید و مجوز سازمان

  •      هدیه به دیگران (در قالب هدیه تبلیغاتی و…)

ارمغان باران این قابلیت را دارد که شرکت­‌ها و سازمان­‌ها، در مناسبت‌­های مختلف( عید نوروز، سالروز تاسیس و…) ارمغان باران  را در قالب هدیه به مشتریان و یا کسانی­ دیگر هدیه دهند.

  مزایای بیمه ترنم برای کارمندان:

–   احساسِ خوب ناشی از توجه کارفرما به کارمند

–   افزایش امنیت شغلی

–   آگاهی کامل از وضعیت پس‌­اندازی خود (مبالغ حق­بیمه، سود تضمینی، سود مشارکت) در هر مقطع زمانی به واسطه امکانات نرم‌­افزاری پورتال باران

–   امکان اضافه کردن پرداخت­‌های دیگر و افزایش مبلغ پس‌­انداز در هر مقطع زمانی

–   امکان دریافت وام (بدون ضامن) از بیمه باران به واسطه ذخیرۀ ریاضی بیمه­‌نامه

–   امکان دریافت تسهیلات مالی (بدون ضامن)به واسطه ذخیرۀ ریاضی بیمه­‌نامه از بانک‌­های طرف همکاری بیمه باران

ب- بیمه ارمغان باران

هدیه دادن که یکی از قدیمی‌ترین اصول و آداب دوستی و ارتباطات انسانی است، می‌تواند به سادگی فتح باب و کلید گشودگی بسیاری از مسائل باشد. امروزه با ورود روش‌های نوین و مدرن به تمامی جوانب زندگی انسان‌ها، هدیه دادن هم رسم و رسوم تازه‌ای پیدا کرده است. با وجود تنوع اجناس و کالاها، تنوع سلائق و گستردگی احتیاجات بیشتر هدایا به هیبت پول نقد و کارت هدیه درآمده‌اند. بیمۀ باران اما،  با ارائه بیمه ترنم ارمغان باران در پی القای فرهنگ پس‌انداز برآمده است .

ترنم ارمغان باران که در قالب هدیه و با حق بیمه‌های متفاوت عرضه شده است، این امکان را به شرکت‌ها، موسسات و سازمان‌ها می‌دهد که بتوانند از بیمه ترنم باران در موقعیت‌های مختلف استفاده کنند.

  1.      هدیه به کارکنانشرکت‌ها و سازمان­‎‌ها می­‌توانند در مناسبت­‌های مختلف(ازدواج خود و یا فرزند کارمند، روز کارمند، روز مادر، روز پدر، روز تولد و…)، بیمه ترنم باران را به کارکنان خود هدیه دهند. به این ترتیب ضمن تبدیل هدیه از هدایای یکبار مصرف و زودگذر به هدایای ماندگار، کارکنان را از مزایای بلند مدت بیمه ترنم برخوردار می‌کنند.

مزایای ارمغان ترنم باران برای کارکنان:

– امکان پس‌­انداز و افزایش آن در مقاطع زمانی مختلف

– امکان بهره­‌مندی از مزایای بیمه ترنم (سود تضمینی، سود مشارکت، وام و….)

– امکان اهدای ارمغان باران به دیگران

مزایای ارمغان ترنم باران برای سازمان­‌ها:

– مصرف بهینه بودجه سازمان در صورت استفاده آن توسط هدیه‌گیرنده

– امکان اهدای هدیه به دیگران توسط هدیه‌گیرنده

– امکان تهیه بسته‌بندی هدیه با لوگو و نام سازمان

ج- بیمه مستمری ترنم باران

مستمری ترنم، تازه‌ترین محصول بیمه باران است که نوعی بیمة زندگی به شرط حیات محسوب می‌شود. این بیمه زندگی که خصوصیات پس‌­اندازی منحصربه‌فردی دارد می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای سازمان‌ها به منظور آتیه‌اندوزی کارکنانشان باشد. به موجب این بیمه‌­نامه، کل سرمایه‌­گذاری بیمه‌گذار به همراه سود مشارکت به شکل مستمری بدون فاصله یا با فاصله به مستمری­‌بگیر پرداخت می­شود؛ در هریک از دو نوع مستمری بدون فاصله و با فاصله، بیمه‌­گذار می‌­تواند بخش عمده‌­ای از دوران دریافت مستمری خود را قطعی کند؛ بدین ترتیب در صورت فوت بیمه‌­شده، مستمری تا پایان مدت تضمین به فردی پرداخت می­‌شود که در زمان صدور بیمه‌نامه تعیین شده است. دورۀ تضمین همواره کمتر از دورۀ دریافت مستمری و حداکثر 15 سال است.

ضمن اینکه در بیمه­‌نامه بدون فاصله حق‌­بیمه یکجا پرداخت می‌­شود، اما در بیمه­‌نامۀ بافاصله­ محدودیتی برای پرداخت حق­‌بیمه وجود ندارد و سازمان می‌تواند می­‌تواند حق­‌بیمه‌ها را به صورت یکجا یا در اقساط ماهیانه، دو ماهه، سه ماهه، چهار ماهه، شش ماهه و سالیانه پرداخت کند.

سود حاصل از سرمایه­‌گذاری بیمه‌­گذاران در بیمه‌­نامۀ مستمری ترنم به دو بخش تضمینی و مشارکت تقسیم می­‌شود.

نرخ سود فنی علی‌­الحساب که در تعهد بیمۀ باران است و در هر شرایطی از اقتصاد به همراه اصل سرمایۀ بیمه‌­گذاران تضمین شده است، در دو سال اول هر سال 16%، در دوسال دوم هر سال 13% و در سال­‌های چهارم به بعد هر سال 10% است. بدیهی است این نرخ‌­ها علی‌­الحساب بوده و نرخ بازده سرمایه­‌گذاری به مراتب بیش از این مقادیر است.

 

 دانلود بروشور ترنم سازمانی باران